Adıyaman sohbet

Adıyaman chat sohbet odaları ,muhabbetin dibine vuruyor.Özel adıyaman hemşeri chat sitesi.

ideal-sohbet-odaları

 

Aradığınız chat sistemi “Adıyaman sohbet” ise sayfanız doğru telaş yapmayın.

Adıyamanın resmi olarak online sohbet kanalına girmek için Sohbete Başla resmine tıklamanız yeterlidir gerisi gelecektir.

Adıyaman Hakkında bazı genel bilgiler verelim ki, Sayfamıza Adıyamanlılar dışında gelipte ,Adıyaman hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlarımızada kılavuz olsun.

Adıyaman Hakkında !

Adıyaman, tarihin malum en eskiyen yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman Palanlı Mağarasında yapılmış durumda durumda olan incelemelerde il tarihinin M.Ö. 40.000 senelerine civarı uzandığı anlaşılmıştır.

Cumhuriyetin kuruluşundan 1954 seneye civarı eskiyen yönetimsel yapısı korunarak Malatya’ya ilişkili talihsiz talihsiz kaza konumunda durumda durumda olan Adıyaman bir Aralık 1954 tarihinde 6418 sayılabilir Yasayla Malatya’dan terk ederek bağımsız il haline gelmiştir.

Adıyaman ili merkezi Ortada Fırat kısmı içerisinde koltuk alır. Kuzeyde koltuk alan Çelikhan ile Gerger ilçesinin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesine, Batıda koltuk alan Gölbaşıyla Besni ilçesinin bir kısmı ise Akdeniz Bölgesine dahil olmak üzere olmak üzere edilmiştir.

Adıyaman’ın Kuzeyindeki kesimi torosların uzantısı durumda durumda olan Malatya dağlarıyla çevrilidir. Çelikhan, Gerger ve Tut kazalarının arazilerinin çoğu dağlıktır. İlin belli başlı dağları; Güneye inildikçe ova kalifiye araziler başlar. Şanlıurfa ve Diyarbakır ile il hududu yaratan Fırat Nehri ilin can damarıdır. Gölbaşı, İnekli, Azaplı Abdulharap Gölleri Adıyaman’ın naturel gölleridir. Atatürk Barajının yapılmasıyla yaşanan Atatürk Barajı gölü, Adıyaman için öyle ki deniz niteliğindedir.

Adıyaman karasal bir iklime sahip olduğundan yazları ateş benzeri ve kurak, kışları yağışlı ve ilgisiz geçmektedir.

 

s-5a82543afbaf8bb221f1107c86d32020c818da30
Adıyaman’ın İsmi Nereden Geliyor?

rivayete göre; Adıyaman ilini doğu, batı ve güney yönlerinde derin vadiler çevirmiştir. Bu vadilerin yamaçları zengin meyve ağaçlarıyla kaplı meydana geldiği benzeri, kentin etrafının de meyve ağaçlarıyla kaplanmış olmasından ötürü harika vadi mananında durumda durumda olan “VADİ-İ LEMAN”(Harika vadi) kelimesinin söylenişi her geçen gün değişmiş ve milletçe içerisinde “ADIYAMAN” şekline dönüşmüştür. Fakat, Hısn-ı Mansur başka bir deyişle Hüsnü Mansur ismi 1926′ ya civarı resmi ad olarak kalmıştır. 1926 seneninden bu yana Kabine kararlarıyla kentin ismi bir daha ADIYAMAN olarak değiştirilmiştir.

32799

 

96ea80220c26ff09c223f78da3a1b75a

Kaynak: www.adiyaman.gov.tr

Etiketler : , , ,

Son yazılar

Kategoriler

Sohbet son olarak itibari ile guncellenmistir.